Maybe cheese is cheaper at the source. Wisconsin people, is cheese cheap up north in degen country?
Yesterday I grabbed a bag of mixed cheddar and mozzarella because I thought I was wealthy enough to not check the price when buying cheese. When I got to the register, I found out it was SIX FUCKING HUNDRED PESOS ($30 for my freedom-loving friends).
How big of a bag?
452g
$30 a pound‽‽‽ That’s outrageous!
Yes. Yes, it is.
Thats some convenience store bullshit pricing right there.
I’m so glad that in NL, the cheese industry is so massive that cheap cheese exists, and is at least half decent
It is not cheaper at the source here in WI. There are 4 large plants with factory shops within 20 minutes of my house and the price there is the same as at the box store for national brands. The profit margins are so low when selling to corpos that manufacturers can’t afford to charge less for direct to consumer sales. Still shop directly with them to keep my money local and out of the hands of Walmart and other corporations.
My grocery store has a basket of tiny bits of cheese that are all under $3. I check it every time and sometimes find some real gems like aged parmesan or a bit of raclette. Plus it’s a small amount so you’re guaranteed to use all of it.
For a second there I thought the image was a picture of cheese cubes on a skewers being dipped in cheese. Then I looked a little closer and saw it was bread 🙄
Someone (with money) needs to make the cheese-covered cheese-on-a-stick happen! Let us know how it goes. I’m sure that not all cheeses will work well for this purpose. Here’s my ideas:
- Smoked Gouda dipped in proper Mexican (white, not orange LOL) Salsa con Queso.
- Extra Sharp Cheddar dipped in sweet cream cheese frosting (like you’d put on cinnamon rolls).
- Pepper jack dipped in a mild cheddar then chilled and coated with caramel/butterscotch hard shell topping with just a smidge of finely shredded Parmesan sprinkled on top before the topping becomes hard.
I’ll try it the next time I’m fondueing
I make a pretty good living and my family really loves cheese, so I buy fancy stuff pretty frequently, but I check the prices because some of them are just ridiculous. The ten to twelve dollars I spend on a chunk the size of a deck of cards or two is bad enough, but some are two or three times that price for the same amount and I just can’t bring myself to do it. I could do it, but it’s just hard to believe we’d enjoy the cheese that much.
I’ve convinced myself that ShopRite cheese ($2 for an 8oz block - which is still fucking $4 a pound) is as good as it gets. If I want something fancy, I soak herbs in vinegar and mix them into a block of neufchatel cheese, which makes a tasty substitute for goat cheese. I also make my own crackers now, which is basically the cost of the flour.
Sounds tasty
Impossible. No one is that wealthy.
Then I have to start buying extra fiber supplements. Gotta watch them hidden costs.
That’s not “financially stable”, that’s “upper class”
It didn’t used to be.
I can’t take it anymore
Ya gotta get the spare ends from Monroe
Good news! Cheez™ is still affordable!