• Frozengyro@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      14
      arrow-down
      3
      ·
      edit-2
      4 months ago

      Maybe not tripled, but making 7.25-10/hour was pretty common in 2008. The standard today is 15-20/hour at fast food.

      I’m aware this doesn’t justify tripling the price. Even 3x wages would not triple the cost of the burger.

      • meliaesc@lemmy.world
        link
        fedilink
        arrow-up
        3
        ·
        4 months ago

        For commercial rent that nearly seems reasonable. Especially considering what they’re charging for dentistry, that’s like… 3 people without insurance? 🥲

        • tacosplease@lemmy.world
          link
          fedilink
          arrow-up
          2
          ·
          4 months ago

          My rent was $8,000 a month in 2009 for a strip mall restaurant that sat 40 people. It wasn’t in an expensive area either.

    • LifeInMultipleChoice@lemmy.world
      link
      fedilink
      arrow-up
      3
      ·
      4 months ago

      In 2025 a chocolate shake is 5.49 at the sonic near me. I thought that was expensive but compared to this thread apparently inflation on milkshakes hasn’t been to bad. Though I’m pretty sure you can get a $10 shake if you start asking them to add every kind of diabetes candy into it.

      • ChickenLadyLovesLife@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        arrow-up
        4
        ·
        4 months ago

        There’s a fast food chain where I live called Nifty Fifty’s ('50s themed of course). They have “dessert milkshakes” for $9.85 - basically shakes with a whole extra dessert blended in - and if you get it malted you’re at $10.50. TBF they’re really fucking good milkshakes, but $10 is ridiculous.

  • Treczoks@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    14
    ·
    4 months ago

    Guess what will happen to food prices in the US when farmers cannot exploit cheap migrants anymore…

  • Gammelfisch@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    14
    ·
    4 months ago

    The CEO’s, shareholders and the 1% need to make more! There is no fucking way I am going to spend $17.00 for a fucking cheeseburger.

  • useyourmainfinger@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    10
    ·
    4 months ago

    $10 Aud gets you a proper burger in Oz at a bakery or takeaway spot, you’ll pay $20+ Aud inc chips/fries in a pub/bistro, but either way you have to tackle them to stop them putting fucking pickled beetroot on it first, dark times all round indeed…

  • Lasherz@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    9
    ·
    4 months ago

    Burgers are fine-dining now. Still trying to find cheap food that’s nutritious and doesn’t contain too much fiber for medical reasons. Eventually that will be fine dining prices too.

  • mastertigurius@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    9
    ·
    3 months ago

    Norway has been considered to be super-expensive among tourists and others looking in from abroad. However, Norwegians going to the US really have to mind their spending nowadays, especially when eating out. Forcing employees to rely on tips to get above slave wage is generally not a thing in Europe, so the price we see on the menu is what we expect to pay.

    If you go to a gas station near an airport in Western Norway, you can get a massive 300g burger (3/4 lb) with added cheese and bacon for about 200 kroner, which is $19. If you want something that normal people can finish, a regular 150g cheeseburger is about $12. A McDonald’s double cheeseburger is 43 kroner, or $4.12. If you order a burger at a restaurant or a pub, you’ll probably be spending about $25 for a bacon cheeseburger with included fries. You’re not expected to tip in Norway.

    Considering that the prices Americans here refer to don’t include taxes and tips, I’m actually pretty sure it would be more expensive to eat out in the US than in Norway, and average pay for a waiter/waitress here is about $41 000 per year.

  • TrackinDaKraken@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    9
    ·
    4 months ago

    $17 for a burger, even if it really did look like the picture, which we all know it doesn’t, is way too much. No, thank you.

    I pay $12/day to feed myself. I make all of my own meals at home, I haven’t eaten out since the pandemic. I formed the habit, and just kept cooking at home as prices got ridiculous. My diet is excellent, mostly fresh vegetables, and organic chicken.

  • brucethemoose@lemmy.world
    link
    fedilink
    arrow-up
    8
    ·
    edit-2
    4 months ago

    Coming out of left field here, but… scaling beef production is not very sustainable?

    Like, unless it’s a rare treat, I feel like beef has to go artificial or prices keep going up, even if wealth distribution is worked out.

    • PugJesus@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      5
      ·
      4 months ago

      I mean, I agree, but beef consumption in the US has dropped in the past 20 years. And you can find similar price stories for all meal prices, regardless of ingredients.