I usually buy the cheap Fruity Pebbles for my kids, but Walmart has out of them one day so I got the name brand as a treat. Their response? “Dad, please don’t buy those again. Dyno Bites are better.” I was flabbergasted.
Then again, they don’t see cereal ads, don’t know who the Flintstones are, but love dinosaurs.
I think you imprint on things as a kid and don’t like change. I definitely had my preferred after school snacks and even different brands just felt wrong.
For example, I loved the shitty school pizzas, even though they were a culinary abortion.
culinary abortion
your loss is our sauce
Swiss rolls > ho hos
I’ve imprinted of specifically Hood Golden Eggnog. I have it every year and no other eggnog hits for me.
Tootie fruities are just flat out better tha Froot Loops. Fight me.
Malt o meal is just better in general. The Colossal Berry Crunch is better than Cap’n Crunch too. And you can buy the giant bag that lasts forever.
I like that crispix cereal but it’s fucking expensive. I wish maltomeal made a version of it.
cereal is cereal, mostly
The price difference was huge not long ago. Now it’s much closer and everything is overpriced severely.
That’s not a “back in my day” thing either, do the math on it and where it should be from inflation and where it’s at from gouging are not even close.
Since covid manufacturers basically just started colluding across the board to fix prices. Every government around the world has utterly failed at holding them accountable
Kids: *Happily eating substitution*
You: *Reveal the trick*
Kids: “Well now we’re not eating it anymore” (and also they could supposedly tell something was off all along)
Forget the kids, don’t let Meemaw find out!
don’t let Meemaw find out!
lol they learned the trick from Meemaw!
Those are the same product…
… Obviously you don’t have kids
Yup, but they are made in the same factory
can someone explain the difference between the two ?
There is none, but kids are picky and want expensive name brands because pretty images
That big bag costs less than the little box.
That used to be universally true. Is it still? I think the last time I looked at the bag about 7 years ago it was just about on par with the price per oz of the name brand. The store brand in the box (as opposed to the name brand in the box) is still cheaper though.
10 years ago I ate a lot of bulk bagged cereal. at the time even some of the ‘natural/organic’ brands were cheaper by weight. I stopped when it became about the same and I was also sick of cereal. probably close to 7 years ago like you said.
The box is a name brand cereal. The bag is a copycat store brand cereal that’s cheaper.
Malt-o-meal is also a name brand rather than a store brand. Just less well known than Kellogg or General Mills.
My mom used to cut our honey nut tasteeos with regular tasteeos.
Like a 3 parts regular to 1 party honey nut cut.